Zapraszamy ponownie na cykl bezpłatnych spacerów pod hasłem „Wiedeń nieznany” – spacery odbywają się raz w miesiącu, od kwietnia do października. Czytelnicy „Poloniki” mają możliwość lepszego poznania zarówno miasta, w którym mieszkają, jak i siebie nawzajem.
Po długiej przerwie otwarto 1 marca 2013 r. „Sezam” Muzeum Historii Sztuki – Kunstkammer. Dziesięć lat były zamknięte dla publiczności skarby sztuki rodziny Habsburgów. Dziesięć lat trwała konserwacja obiektów oraz praca nad nowym konceptem wystawienniczym, który ma sprostać wymogom czasu.
Pomysł zbierania sztuki i dokumentów z czasów współczesnych powstał już w średniowieczu. W okresie renesansu i baroku powstają skarbce rzeczy różnych jako uniwersalne zbiory, które opowiadają o epoce. Cesarze, książęta, arystokracja zbierają niezwykłe obiekty, na ich zlecenie artyści tworzą drogocenne szkatuły, statuetki, biżuterię. Pokazywanie własnych zbiorów świadczy o bogactwie rodzinnym. Kształtuje się specyficzne „snobstwo”, które odróżnia poszczególne dwory od siebie.
Nowa prezentacja muzealna obejmuje około 2200 obiektów. Do najciekawszych według dyrektor Muzeum KHM, dr Sabine Haag, należą prace złotników, jak słynna solniczka zrobiona przez Benvenuto Celliniego, rzeźby, np. Piękna Madonna z czeskiego Krumlowa, statuetki z brązu, prace z kości słoniowej, wazony z kamienia czy cenne zegary i kompasy.
Muzeum Historii Sztuki jako budynek jest już sam w sobie „skarbcem” architektonicznym ze swoim imperialnym, imponującym wyglądem. Muzeum zostało zbudowane przez Franciszka Józefa I dla uporządkowania zbiorów rodzinnych, malarskich, rzemieślniczych i przyrodniczych. Habsburgowie należą do jednych z pierwszych, którzy zbierali sztukę systematycznie już we wczesnych latach średniowiecza. Rudolf IV założył pierwszy skarbiec rodzinny, który ciągle się wzbogacał. Pierwszy skarbiec Habsburgów mieścił się w Hofburgu. Najważniejszym jednak zbieraczem i koneserem sztuki był cesarz Rudof II (1552-1612). Rozrzucone po Wiedniu, Pradze i Brukseli zbiory cesarskie długo nie miały swego miejsca przeznaczenia, dopiero rządy cesarza Franciszka Józefa I przyniosły reformy i decyzję o otwarciu w 1891 r. Muzeum Historii Sztuki, gdzie pod nazwą „Zbiory przedmiotów o charakterze sztuki przemysłowej” tworzą obecny skarbiec. Im bogatszy był zbiór dworu, tym mocniejsza była dana rodzina politycznie, finansowo i intelektualnie. Taką też była dynastia Habsburgów.
W Wiedniu znajdują się dokładnie 2162 eksponaty, zostały one zaprezentowane w sposób usystematyzowany w 20 salach wystawowych wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki. Kolekcja ta zaliczana jest do najbardziej znaczących gabinetów osobliwości na świecie.
Najstarszym prezentowanym dziełem jest tablica z kości słoniowej z IX w., a najmłodszym obraz na suficie z 1981 r.
Gabloty, w których umieszczono eksponaty, posiadają optymalne warunki klimatyczne, w których obieg powietrza sprzyja ich długowieczności. Minister kultury i sztuki, Claudia Schmidt, podkreślała na otwarciu skarbca, że jest to obecnie najnowocześniejszy pokaz sztuki na świecie. Na zmodernizowanej powierzchni niemal 2717 m2 można poczuć ponad 1000 lat historii. Zabytkowe pomieszczenia wystawiennicze wzbogacono nowoczesnym oświetleniem, które uderza swoją surowością na tle strojnych sal.
Przed wejściem do muzeum, na zewnątrz usytuowano kasy biletowe – dwa złote kontenery, które wprowadzają swoim wyglądem w nastrój, który zobaczymy, takie dowcipne złote wejście do sezamu. Nie pozostaje nic innego, jak tylko odwiedzić wystawę, która wprawi w zdumienie, oczarowanie. Sezamie, otwórz się!
Zapraszamy do wspólnego zwiedzenia Kunstkammer!
Data: niedziela 21.04.2012, godz.16.00, spotkanie przed Muzeum Historii Sztuk Pięknych w Wiedniu, Maria-Theresien-Platz.
Oprowadzanie jest bezpłatne. Bilet wstępu do muzeum – 14 euro. Maksymalna liczba uczestników: 25 osób. Zgłoszenia wyłącznie SMS-em. Przewodniczka potwierdzi SMS-em uczestnictwo. Małgorzata Nowak – Vienna&Austria Guide, tel. 0676/364 45 65.
Artykuł ukazał się w piśmie Polonika nr 219, kwiecień 2013 r.